3rd MONTHLY COMPETITION 2017/18 – PODIUM POSITIONS

Here are the winners and podium placed entries from last Thursdays competition night.

FOX TALBOT
Winner:- High Cup Nick and the Great Whin Sill by Philip Wilcock
Runner Up:- Sam by Derek Clarkson
3rd Place:- The Great Wide Open by Catherine Forshaw

OPEN MONOCHROME PRINTS
Winner:- Lost in Time by Iain Jack
Runner Up:- Claire by Robert Turley
3rd Place:- Gleninchaquin by Pam Guy

OPEN COLOUR PRINTS
Winner:- Quiraing Skye by Sandi McQueen
Runner Up:- Nuthatch in Cherry Blossom by Lee Sutton
You’re Late by Stephen Riley

NOVICE PDI
Winner:- Gannets Apart by Angela Kershaw
Runner Up:- You Looking at Me by James Saddoo
3rd Place:- Between a Rock and a Hard Place by Jeanie Lazenby

THEME PDI (FOOTWEAR)
Winner:- All my Own Work by Ray Sergeant
Runner Up:- My Red Shoes by Vaishakhi Chhotai-Doshi
3rd Place:- A Click of Heels by Lucy Allen

FLORA AND FAUNA PDI
Winner:- Male Banded Damoiselle by Martin Jump
Runner Up:- Little Egret by John Crashley
3rd Place:- Dragonfly by Tim Gilbert

ADVANCED PDI
Winner:- Common Turn Reflection by Martin Jump
Runner Up:- Media City by Pam Guy
3rd Place:- Nicole by Robert Turley

 

 

 

 

 

 

2nd MONTHLY COMPETITION 2017/18 – PODIUM POSITIONS

Here are the podium positions from last Thursday’s competition.

FOX TALBOT
Winner:- Shattered Rock, Hodder river bed by Philip Wilcock
Runner Up:- Put on your Dancing Shoes by Catherine Forshaw
3rd Place:- Woodburn Bridge (the lazy bear) by Derek Clarkson

OPEN MONOCHROME PRINTS
Winner:- Moonshadow by Sandi McQueen
Runner Up:- Whitby Pier by Brian Moat
Rhiannon by Stephen Riley

OPEN COLOUR PRINTS
Winner:- Chelsea by Ian Bamber
Runner Up:- Male Great Spotted Woodpecker by Martin Jump
3rd Place:- Lady Laura by Stephen Riley

NOVICE
Winner:- Florence by Angela Kershaw
Runner Up:- Crowning Glory by Ann Edwards
3rd Place:- CBH trying to fly by Neil Fleming

THEME (AN EVENT)
Winner:- Colour in Motion (UCLAN fun run) by Louise Ollerton
Runner Up:- Samba Queen by Wioletta Maj
3rd Place:- The Chief by James Saddoo

FLORA AND FAUNA
Winner:- Harvest Mice by Robert Turley
Runner Up:- Male Broad Bodied Chaser by Martin Jump
3rd Place:- Hoverfly, Syrphus Ribesii by John Crashley

ADVANCED
Winner:- Amber by Robert Turley
Runner Up:- The Winning Six by Tim Gilbert
3rd Place:- Power Slide by Iain Jack

Congratulations to the winners and podium placed entries and a big thank you
to all the members that entered.

Finally a thank you to our judge for the evening, Mr Harry Emmett CPAGB.

 

 

 

 

1st MONTHLY COMPETITION 2017/18 – PODIUM POSITIONS

Here are the winners and podium positions from last night’s 1st Monthly Competition

FOX TALBOT
Winner:- The Beeches of Bromley House by Philip Wilcock
Runner Up:- Ashley by Derek Clarkson

OPEN MONOCHROME PRINTS
Winner:- The Filling Station Attendant by Robert Turley
Runner Up:- Hukkaido in Winter by Sandie McQueen
3rd Place:- Wild Child by Stephen Riley

OPEN COLOUR PRINTS
Winner:- For Sale by Ian Bamber
Runner Up:- Headlock by Michael Porter
3rd Place:- Chameleon by Martin Jump

NOVICE
Winner:- The Black Widow by Ann Edwards
Runner Up:- Pete by James Saddoo
3rd Place:- Almost! by Neil Fleming

THEME (DOMESTIC ANIMALS)
Winner:- Dougal (Scottish Blackface) by Helen Hatch
Runner Up:- Inquisitive by Jeanette Lazenby
3rd Place:- The names Woof, James Woof by Louise Ollerton

FLORA AND FAUNA
Winner:- Morus Bassanus (Gannets) by Trevor Southward
Runner Up:- Swallow Adult and Fledglings by Michael Porter
3rd Place:- Adult Starling – Aggression by Martin Jump

ADVANCED
Winner:- The Industrial Dandy by Iain Jack
Runner Up:- Double Burner by Stephen Riley
3rd Place:- Llanddwyn Island by Helen Hatch

Congratulations to everyone and a big thank you to our Judge Mr Simon Ray LRPS BPE2*

 

 

OPENING NIGHT PRINT AND PDI COMPETITION 2017

Here are the winners and podium placed members from last night’s Opening Night Competition

PRINT
Winner:- Nuthatch in Cherry Blossom by Lee Sutton
Runner Up:- Sunrise over Coniston by Ian Bamber
3rd Place:- The Pier by Wiolleta Maj

PDI
Winner:- Llyn Reflections by Jeanette Lazenby
On the Ropes by Michael Porter
Not Those Photographers Again by Trevor Southward

L&CPU ANNUAL INDIVIDUAL COMPETITION RESULTS

The committee would to like to say very well done to all our members who entered this competition, with a special mention to Jeanette and Lee who achieved our highest score with 13’s. Also to Iain, who had 3 prints selected for exhibition, with one print going through to the PAGB competition and another selected for Folio.

ADVANCED TABLE AFTER ALL 7 MONTHLY COMPETITIONS

Congratulations to Brian Leach

FLORA AND FAUNA TABLE AFTER ALL 7 MONTHLY COMPETITIONS

Congratulations to Martin Jump

THEME TABLE AFTER ALL 7 MONTHLY COMPETITIONS

Congratulations to Helen Hatch

NOVICE TABLE AFTER ALL 7 MONTHLY COMPETITIONS

Congratulations to Dave Duxbury

OPEN COLOUR PRINT TABLE AFTER ALL 7 MONTHLY COMPETITIONS

Congratulations to Pam Guy